top of page
Semin Öztürk foto

Türkiye'nin İlk Profesyonel Kadın Akrobasi pilotu

1991 doğumlu olan Semin Öztürk Şener Türkiye’nin İLK Profesyonel Kadın Akrobasi Pilotudur. Semin, ilk akrobasi uçuşunu henüz 12 yaşındayken, babası Milli Akrobasi Pilotu Ali İsmet Öztürk ile birlikte gerçekleştirdi. Liseyi Saint-Michel Fransız Lisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi’nde okudu. Üniversite 2. sınıftayken Ayjet Uçuş Okulu sponsorluğunda Hususi Pilot Lisansı’nı (PPL) aldı. Daha sonra Amerika’ya giderek Kaliforniya eyaletinde bulunan Tutima Academy of Aviation Safety’de akrobasi uçuş eğitimini tamamladı. İlk yalnız akrobasi uçuşunu 21 yaşındayken Pitts S-2B uçağıyla yaptı. Böylelikle bu tip uçakla ilk yalnız uçan Türk Kadın Pilotu ünvanını da aldı. Semin Öztürk Şener, babasının yolundan gitmektedir.

 

İlk hava gösterisini 19 Eylül 2015’te S.H.M.'de düzenlenen SHG Airshow 2015’te gerçekleştiren genç akrobasi pilotu, İtalyan çikolata markası Pernigotti’nin Türkiye’deki başarılı iş kadınları ile çektiği reklam filminde rol aldı. 2017 yılında Koç Grubu’nun çektiği “10 Kasım Atatürk’ü Anma” reklam filminde akrobasi uçağı ile rol aldı.

Unilever'in 
Arjantin, Filipinler, Malezya, Meksika, Uruguay, Tayland ve Türkiye'yi içeren Uzakdoğu, Latin Amerika ve Ortadoğu ülkelerinde gösterilen reklam fimlerinde yer aldı.     

2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Colorado eyaletinin Denver şehrindeki "Wings Over the Rockies Air & Space Museum" 'da 100. yıl kutlamaları sebebiyle 4.3 metre x 5.5 ebadındaki akrobasi sırasında çekilmiş fotoğrafı müze duvarına asıldı ve Türkiye'mizi gerçek anlamda temsil etti.


8 Mart 2016 Dünya Kadınlar Günü'nde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tertip edilen özel resepsiyona davet edildi. Bu davette mesleği ile ön plana geçen kadınlar arasında yerini aldı.  Yine Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile Mart 2018’de, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin verdiği yemek davetinde bulundu. 2016 yılında TUSAŞ Uçuş Okulu'nda PPL(H) Özel Helikopter Pilot Yetiştirme Kursu’nu başarıyla tamamlayarak Türkiye'nin İlk Sivil Kadın Helikopter Pilotu oldu. 2017 yılında İngiltere’de bulunan Advance Helicopter Uçuş Okulu’ndaki sınavı geçerek, Türkiye’nin ilk MD-500 lisansına sahip kadın helikopter pilotu oldu. Ayrıca, Boeing Stearman E-75 ve Mustang P-51 gibi çok özel uçaklarla uçmuş ve uçuş tecrübesini geliştirmiştir. Semin henüz çok genç olmasına rağmen, ülkemiz havacılığı için birçok ilki gerçekleştirmiştir. 

bottom of page